Re: [AlpacaTalk] what to use?
Oh, by the way, $1/qt is $4 per gallon. I got my whole cow's milk for $4 for 2 gallons, and a half gallon of whipping cream at Costco was about $5. So yes, I'd say the replacer was definitely NOT cost effective since my cria had to take 2-3 times the volume and still didn't always gain weight.
As for nearly losing her to heat stroke and dehydration, well, while she was on the replacer, she never had proper poop. Always very soft or sometimes liquid. As many of you know, diarrhea is a major cause of dehydration and weight loss. After I started on the cow's milk, instantly, good poop and she's never had scours since.
Heather
Heather Zeleny
White Lotus Alpacas
Oregon
Holistic Farm and Elite Fleece
On Mar 24, 2010, at 12:09 PM, J Guerin wrote:
How can you blame the milk replacer for nearly loosing your baby? I would think the heat stroke / dehydration had more to do with the problem, than the replacer.The milk replacer is not more economical?? When I had my bottle baby, Brandie, I was buying goats milk at Wally World. It came out to more than $16 a Gallon. At one point, a snow storm closed the mountain pass, so the shipment couldn't get over the hump ( mountain ). I got a product called Grade A Ultra 24, a multi-purpose, multi species milk replacer, it was $33 for eight lbs. I added a Tbl spoon of plain yogurt per quart also. It came out to about a dollar a quart. Brandie sucked down 20 oz at each feeding. She is doing and looking very well.Labeling all milk replacer as bad, or useless, is a disservice to everyone.Jim GuerinJimmini FarmYelm, WA
__._,_.___
Message posts are the opinion of individuals posting and are not necessarily endorsed or approved by Yahoo! or the moderator of this group. The purpose of this discussion group is to ensure that all points of view can be aired. It is the responsbilty of all individuals who post to treat others with respect and civility.
.
__,_._,___
0 Comments:
Post a Comment
<< Home